V roku 2016, počas tretej vlády Roberta Fica, politické diskusie najviac navštevoval Robert Fico. V reláciách O 5 minút 12, V politike, Sobotné dialógy, Na telo, Naživo s B. Závodským zaznamenal 19 účastí. Druhé miesto spoločne obsadili rivali Richard Sulík (SaS) a Andrej Danko (SNS). Obidvaja diskusie navštívili 16-krát.
Tretiu priečku obsadil Béla Bugár, predseda Mosta-Híd (12 účastí). Štvrtý skončil Jaroslav Paška (SNS, 11 účastí), piaty bol Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD, 10 účastí).
Robert Fico
Premiér vystúpil v diskusiách 19-krát. Iba 3-krát mal oponentov, a to v marci, kedy vznikala vláda. Partnerov mu robili predsedovia vládnych strán.


Opozícia
Za opozíciu najčastejšie rečnil Richard Sulík (SaS), nasledovali Igor Matovič (OĽaNO), Martin Klus (SaS), Daniel Lipšic, Boris Kollár (Sme rodina), Natália Blahová (SaS) a Milan Krajniak (Sme rodina). Marian Kotleba, predseda ĽS-NS, bol pozvaný len do jednej diskusie, v apríli diskutoval s Martinom Klusom (SaS) v TA3.
Strany, koalícia, opozícia
Za prvých desať mesiacov vlády Roberta Fica médiá najčastejšie hostili politikov vládnej strany SMER-SD, z opozície najčastejšie zástupcov strany SaS. Podiel zástupcov vlády dosiahol 56%, opozícia mala 43%, pričom jedno percento patrilo Andrejovi Kiskovi, prezidentovi SR.


Postrehy o diskusiách
„Monitorované diskusie v roku 2016 naďalej dávali priestor jednému hosťovi, najmä Robertovi Ficovi (RTVS) a Andrejovi Dankovi (TA3). Formát s jedným hosťom je štandardný, no vyžaduje enormnú pripravenosť, asertivitu a pripravenosť moderátora, čo preukázal najmä Branislav Závodský z Rádia Expres. Na moderátorov RTVS (B. Dobšinský, M. Strižinec) sa stupňoval slovný nátlak a označovanie za protivládnych, na čo vedeli reagovať. Do budúcna by si mali nacvičiť odzbrojujúcu formulku, aby takéto situácie zvládali, čo najprofesionálnejšie. Ani v roku 2016 sa nemenila skladba diskutujúcich. Ponuku diskutovať samostatne využívajú aj opoziční politici, ktorí podobné situácie v prípade premiéra kritizujú. Ani otvorenosť voči divákom v roku 2016 nestúpla. Televízie neinformujú, aké mali problémy s vytvorením diskusnej dvojice. Naposledy na nemožnosť diskutovať s R. Kaliňákom upozornil poslanec SaS Ľ. Galko. Ak by televízie nerobili kompromisy, diskusie by sa vysielať nemohli. Voči divákom nie je fér, že tieto dohody transparentne nezverejňujú. Asi im nevadí, že to škodí ich dôveryhodnosti. Zlepšenie však neočakávam, vysvetľuje Martin Gonda, mediálny analytik NEWTON Media.“
Metodika
Kvantitatívna analýza spoločnosti NEWTON Media. Sledované boli tieto relácie: O päť minút dvanásť na Jednotke, Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko, V politike na TA3, Naživo s Braňom Závodským v Rádiu Expres. V štatistike neboli zaradené špeciálne volebné diskusné programy. Do štatistiky sú zaraďovaní len politici, europoslanci, splnomocnenci vlády, prezident. Štatistika neobsahuje mená odborníkov, aktivistov a ďalšie osoby, ktoré vystupujú v diskusných reláciách.
Dáta
5.3.2016 – 29.12.2016, nespracovávali sa prvé povolebné štúdiá, iba regulárne diskusie.