Je Djoković hrdina alebo podvodník?

Na grandslamovom turnaji Australian Open môžu tento rok hrať len zaočkovaní tenisti. Najväčšia pozornosť sa upiera na srbského tenistu Novaka Djokovića, pričom sa hovorí najmä o jeho postoji k očkovaniu a (ne)dodržiavaní pravidiel vstupu do Austrálie. Djoković totiž ako nezaočkovaný tenista nemôže nastúpiť na turnaj. Najprv dostal od organizátorov turnaja zdravotnú výnimku, neskôr mu austrálska vláda odobrala víza a previezli ho do karanténneho zariadenia. Djoković toto rozhodnutie napadol aj na austrálskom súde, ktorý rozhodol, že víza tenistovi znovu platia. Djoković priznal aj to, že v decembri prekonal covid. Stále však nie je isté, či na turnaj v Melbourne nastúpi, pretože austrálsky minister imigrácie mu tri dni pred začiatkom grandslamu víza opäť zrušil.

To sa odrazilo aj v médiách, kde za posledný mesiac počet článkov o Djokovićovi stúpol štvornásobne.

Pozreli sme sa, čo si myslia Slováci na sociálnych sieťach o situácii, v ktorej sa srbský tenista nachádza. Takmer 23 % ľudí v sledovaných zmienkach vyjadrilo Djokovićovi podporu. Pre túto štvrtinu ľudí je Djoković hrdinom a vzorom v boji proti tzv. „covidofašizmu“ a povinnému očkovaniu. Viacerí komentujúci sa tiež vyjadrili, že je pre nich tenista už teraz morálnym víťazom Australian Open. Ľudia vyzdvihovali najmä to, že sa „nepodriadil celosvetovému brainwashingu“ a nenechal sa zaočkovať. Djokovića niektorí označujú ako „pán, rebel, skvelý človek“, dokonca si od niektorých komentujúcich vyslúžil aj prezývku NoVax Djoković.

Na druhej strane, necelých 8 % ľudí sa s Djokovićovým správaním nestotožňuje. Hlavným argumentom je to, že pravidlá by mali platiť pre každého rovnako. Djokovića kritizujú, že o podmienkach vstupu do Austrálie vedel už niekoľko mesiacov vopred. Považujú ho za arogantného a namysleného, keď sa spolieha, že vďaka jeho známemu menu mu to prejde. Viacero komentujúcich ho označilo za podvodníka a klamára, ktorý si vymýšľa, len aby sa nemusel zaočkovať.

Sledovali sme obdobie od 1. 11. 2021 do 13. 1. 2022. Analýza bola spracovaná z mediálneho archívu Newton Media. V celkovom počte komentárov a príspevkov sú zahrnuté sociálne siete Facebook, Instagram a Twitter, portály, fóra, blogy a recenzie.

Čítajte tiež

Infografiky

Prečo Slováci odmietajú očkovanie?

Téma očkovania proti koronavírusu sa stala príčinou polarizácie slovenskej verejnosti a už niekoľko mesiacov vyvoláva veľké vášne. Spoločnosť môžeme v zásade rozdeliť na dve hlavné skupiny, a to

Infografiky

Donáškové služby v médiách

Donáška jedla sa v súčasnosti stáva samozrejmosťou. Mediálny vrchol dosiahla táto téma v roku 2020, za čo môže predovšetkým pandémia, počas ktorej záujem o tieto služby raketovo rástol. Na

Infografiky

Roky s konšpiráciami, hoaxmi a dezinformáciami

Každý z nich má iný význam, no všetky predstavujú v modernej spoločnosti veľký problém. Informačná vojna s konšpiračnými správami, dezinformáciami a hoaxami ako základnými bojovými technikami naberá na intenzite.

Infografiky

Úspechy a neúspechy zdieľanej dopravy

Pojem zdieľaná doprava sa v slovenských médiách začal skloňovať v roku 2014, keď sa pracovníci navzájom vozili do práce tak, aby čo najviac obsadili svoje autá. Dnes už

Zadajte Váš e-mail pre získanie prístupu do aplikácie NewtonOne.
Zaškrtnutím políčka, vyplnením a odoslaním údajov v kontaktnom formulári udeľujem vyslovený súhlas so spracovaním svojich osobných údajov v zmysle Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe týchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov) a zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov spoločnosti NEWTON Media, spol. s.r.o, Ševčenkova 3770/34, 851 01 Bratislava, IČO: 44253320, zapísaná v obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I., vložka číslo:  53163/B v rozsahu uvedenom v tomto konkrétnom formulári, t.j. výlučne pre účely kontaktovania mojej osoby v súvislosti s požiadavkami uvedenými v tomto kontaktnom formulári. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať (napr. emailom na adresu gdpr@newtonmedia.sk alebo písomne na našu adresu). Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania vychádzajúceho zo súhlasu pred jeho odvolaním. Súhlas sa udeľuje do doby vyriešenia týchto požiadaviek alebo do odvolania tohto súhlasu. Spracovateľom osobných údajov je spoločnosť NEWTON Media, spol. s.r.o. Okrem iného máte právo na prístup k svojim osobným údajom, právo na opravu osobných údajov, právo byť informovaný o spôsobe spracovania osobných údajov, právo obrátiť sa na Úrad na ochranu osobných údajov v prípade pochybností o spracovávaní osobných údajov v rozpore so zákonom. Osobné údaje nebudú poskytované tretím stranám a bude s nimi nakladané dôverne.
Zavrieť