Neberte nám Merčiaka: je nadávanie podriadeným v poriadku?

Pred pár dňami sa v médiách a na sociálnych sieťach začal šíriť záznam rozhovoru plný vulgarizmov, ktorý sa odohral medzi športovým komentátorom Marcelom Merčiakom a jeho kolegami. Dlhoročný moderátor a šéf športu v RTVS Merčiak v súčasnosti komentuje športové podujatia na zimných olympijských hrách v Pekingu. Po jednom z takýchto živých prenosov moderátorovi praskli nervy a vykričal sa na svojich kolegov. Záznam, ktorý trvá približne minútu a pol prebehol mimo vysielania a bol následne zverejnený neznámou osobou. Dôvodom na vulgárne vynadanie kolegom bolo, že moderátor z réžie dostal nesprávne informácie, ktoré ohlásil aj divákom.

RTVS aj samotný moderátor sa za daný incident ospravedlnili. Napriek tomu, sociálne siete už zaplavila vlna memečiek a komentárov na adresu Merčiaka. Pozreli sme sa preto, čo si myslia Slováci na sociálnych sieťach o tomto incidente.

Z našej analýzy vyplýva, že 47 % zmienok je pozitívnych. Väčšina ľudí (58 %) vyjadrila Merčiakovi podporu. Ako najčastejšie argumenty diskutujúci uvádzali to, že moderátor je tiež len človek, že každý z nás si už zanadával v práci a že sa nič hrozné nestalo. Pre mnoho z týchto komentujúcich je Merčiak stále top športovým komentátorom s obrovskými znalosťami zo sveta športu. Stále ho považujú za „kapacitu“, „pánka“, „majstra svojho remesla“„následníka Karola Poláka“. Objavili sa aj heslá ako „all for Marcel“ či „neberte nám Marcela“.

Zároveň, 20 % diskutujúcich kritizuje osobu, ktorá nahrávku zverejnila. Podľa nich by tohto zamestnanca mali z RTVS hneď prepustiť, pretože ide o zradcu“, „závistlivca“ či „úbožiaka“.

Naopak, 21 % komentujúcich odsúdilo Merčiakovo konanie. Podľa nich porušil pracovnú morálku, niektorí naznačovali aj to, že nejde o prvý prípad agresívneho či vulgárneho správania z Merčiakovej strany. Vyslúžil si aj prívlastky ako „namyslený“, „hulvát“ alebo „primitív“.

Na kauzu reagovalo aj niekoľko známych osobností, no najväčší ohlas vyvolali príspevky komika Fera Jokea či politikov ako Boris KollárErik Tomáš, ktorí sa Merčiaka zastali. Na druhej strane, poslanci J. PročkoM. Ševčík hovoria o šikane podriadených.

Kliknutím na fotky v infografike si môžete pozrieť tieto príspevky na Facebooku.

Sledovali sme obdobie od 6. 2. 2022 do 8. 2. 2022. Analýza bola spracovaná z mediálneho archívu Newton Media. V celkovom počte komentárov a príspevkov sú zahrnuté sociálne siete Facebook, Instagram, Twitter, portály, fóra, blogy a recenzie.

Analýza bola spracovaná na vzorke 10 % komentárov.

Čítajte tiež

Infografiky

Top analytici za mesiac január

Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa v januári najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa odborne

Infografiky

Top analytici za mesiac december

Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa v decembri najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa odborne

Infografiky

Top analytici za mesiac november

Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa v novembri najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa odborne

Infografiky

Top analytici za mesiac október

Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa v októbri najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa odborne venujú. Sledovali sme segmenty

Zaškrtnutím políčka, vyplnením a odoslaním údajov v kontaktnom formulári udeľujem vyslovený súhlas so spracovaním svojich osobných údajov v zmysle Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe týchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov) a zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov spoločnosti NEWTON Media, spol. s.r.o, Ševčenkova 3770/34, 851 01 Bratislava, IČO: 44253320, zapísaná v obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I., vložka číslo:  53163/B v rozsahu uvedenom v tomto konkrétnom formulári, t.j. výlučne pre účely kontaktovania mojej osoby v súvislosti s požiadavkami uvedenými v tomto kontaktnom formulári. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať (napr. emailom na adresu gdpr@newtonmedia.sk alebo písomne na našu adresu). Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania vychádzajúceho zo súhlasu pred jeho odvolaním. Súhlas sa udeľuje do doby vyriešenia týchto požiadaviek alebo do odvolania tohto súhlasu. Spracovateľom osobných údajov je spoločnosť NEWTON Media, spol. s.r.o. Okrem iného máte právo na prístup k svojim osobným údajom, právo na opravu osobných údajov, právo byť informovaný o spôsobe spracovania osobných údajov, právo obrátiť sa na Úrad na ochranu osobných údajov v prípade pochybností o spracovávaní osobných údajov v rozpore so zákonom. Osobné údaje nebudú poskytované tretím stranám a bude s nimi nakladané dôverne.

Zavrieť

Poďme na to!