Prečo Slováci odmietajú očkovanie?

Téma očkovania proti koronavírusu sa stala príčinou polarizácie slovenskej verejnosti a už niekoľko mesiacov vyvoláva veľké vášne. Spoločnosť môžeme v zásade rozdeliť na dve hlavné skupiny, a to zástancov a zarytých odporcov očkovania. Avšak existuje aj skupina ľudí, ktorí nie sú úplne proti očkovaniu, možno aj očkovanie čiastočne zvažujú, ale majú voči nemu zopár viac či menej legitímnych výhrad.

Pozreli sme sa preto na názory Slovákov, ktorí by sa aj dali zaočkovať a nemajú nič proti očkovaniu, ale…Posvietili sme si práve na to ale a zmapovali, aké dôvody títo ľudia najčastejšie uvádzali na sociálnych sieťach. 

Všetky uvádzané dôvody by sa dali zhrnúť do siedmich kategórií. Najčastejšie sa spomína nedôvera voči vakcínam proti koronavírusu, podľa viacerých ľudí boli vakcíny vyvinuté rýchlo, neboli dostatočne testované, a preto nikto nevie aké budú mať tieto vakcíny dlhodobé následky.

Ďalším dôvodom je dobrovoľnosť očkovania, mnohí ľudia si myslia, že každý sa má sám slobodne rozhodnúť, čo si nechá pichnúť do tela. Často sa ľudia odvolávajú na to, že aj iné očkovania (napr. proti chrípke) sú na dobrovoľnej báze.

Mnoho ľudí kritizuje aj zlú organizáciu očkovania, vadí im tiež, že si spočiatku nemohli vybrať vakcínu akú by chceli. Mnohým prekáža snaha vlády začať očkovať aj deti a mladistvých, prioritou majú podľa nich byť rizikoví ľudia, ktorí nemajú žiadne protilátky. Niektorým ľudom vadí, že sa očkovanie organizuje hocikde, skôr by sa nechali zaočkovať pod drobnohľadom svojho obvodného lekára.

Mnohých ľudí odrádza aj strach z nežiaducich vedľajších účinkov, obzvlášť ak trpia nejakým chronickým či závažným ochorením, ako je astma či poruchy zrážania krvi. Ako ďalší dôvod sa často spomína, že výrobcovia vakcín odmietajú prevziať zodpovednosť za prípadné nežiaduce účinky u očkovaných, čo ľudia považujú za podozrivé. Ďalej sa ľudia sťažovali na nedostatok informácií o vakcínach, o tom ako sa vyrábajú, z čoho sú zložené a ako dlho nás vôbec budú chrániť. Posledným uvádzaným dôvodom je zbytočnosť očkovania, viacerí ľudia si myslia, že očkovanie nemá význam, keď sa aj napriek tomu môžeme nakaziť a šíriť koronavírus ďalej.

Pri tejto analýze sme sledovali obdobie jedného roka od 12. 11. 2020 do 12. 11. 2021 a analyzovali viac ako 430 zmienok. Analýza bola spracovaná z mediálneho archívu Newton Media. V celkovom počte komentárov a príspevkov sú zahrnuté sociálne siete Facebook, Instagram a Twitter, portály, fóra, blogy a recenzie.

Čítajte tiež

Infografiky

Od testovania až po čipovanie

Uplynulé dni boli bohaté na udalosti, ktorými žila verejnosť. Diskusia sa z ulíc počas zákazu vychádzania presunula do online priestoru. Vďaka nástrojom Newton Media máme sociálne

Infografiky

Novinárske ceny – písaná žurnalistika

Nárast počtu neoverených správ, hoaxov či zavádzajúcich článkov čoraz viac upozorňuje na potrebu kvalitnej žurnalistiky. Tie najlepšie práce novinárov každoročne odmeňuje Nadácia otvorenej spoločnosti ocenením Novinárska

Infografiky

Promovaní hriešnici

To, čo pred dvomi rokmi v médiách spustila rigorózna práca vtedajšieho šéfa parlamentu Andreja Danka, bol len slabý odvar z toho, čo nasledovalo po bakalárskej práci Petry Krištúfkovej. Ak ste

Kde dovolenkujú Slováci
Infografiky

Kde plánujú Slováci dovolenku?

Koronakríza do veľkej miery ovplyvnila to, kam sa tento rok vyberieme na dovolenku. Podľa cestovateľského prieskumu z portálu dovolenka.sme.sk 53% Slovákov by uprednostnilo domovinu pred zahraničím.

Infografiky

Prezidentkin rok

V pondelok uplynul rok od nástupu Zuzany Čaputovej do prezidentského úradu. Jej doterajšiu činnosť bilancovali nielen politici ale i médiá. Aký bol prvý rok prezidentky z pohľadu

Infografiky

Protirasistické protesty

Protirasistické protesty vyvolané smrťou afroameričana Georga Floyda nie sú len záležitosťou USA. Ľudia na celom svete vyjadrujú protestujúcim podporu a verejne zdieľajú svoje názory a presvedčenie. Prísun

Zaškrtnutím políčka, vyplnením a odoslaním údajov v kontaktnom formulári udeľujem vyslovený súhlas so spracovaním svojich osobných údajov v zmysle Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe týchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov) a zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov spoločnosti NEWTON Media, spol. s.r.o, Ševčenkova 3770/34, 851 01 Bratislava, IČO: 44253320, zapísaná v obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I., vložka číslo:  53163/B v rozsahu uvedenom v tomto konkrétnom formulári, t.j. výlučne pre účely kontaktovania mojej osoby v súvislosti s požiadavkami uvedenými v tomto kontaktnom formulári. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať (napr. emailom na adresu gdpr@newtonmedia.sk alebo písomne na našu adresu). Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania vychádzajúceho zo súhlasu pred jeho odvolaním. Súhlas sa udeľuje do doby vyriešenia týchto požiadaviek alebo do odvolania tohto súhlasu. Spracovateľom osobných údajov je spoločnosť NEWTON Media, spol. s.r.o. Okrem iného máte právo na prístup k svojim osobným údajom, právo na opravu osobných údajov, právo byť informovaný o spôsobe spracovania osobných údajov, právo obrátiť sa na Úrad na ochranu osobných údajov v prípade pochybností o spracovávaní osobných údajov v rozpore so zákonom. Osobné údaje nebudú poskytované tretím stranám a bude s nimi nakladané dôverne.
Zavrieť