Prezidentka na pôde OSN zaujala rôznymi témami

Zuzana Čaputová OSN

Príhovor slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej na pôde OSN rezonoval ako na Slovensku, tak aj v zahraničí.

Najväčšiu pozornosť v zahraničí si prezidentka získala v Portugalsku. Portugalské médiá poukazovali na vystúpenie prezidentky najmä ako ženy, ktorá prehovorila ako prvá, po príhovoroch viac ako päťdesiatich mužov. Priniesli aj úvahu, že OSN zaradila príhovor slovenskej prezidentky v úvode zasadnutia ako reakciu na kritiku z minulého roka, kedy v tento otvárací deň nevystúpila žiadna žena.

Zuzana Čaputová OSN prejav

Foto: Tasr; Data: NewtonMedia; Obdobie: 21.9. – 23.9.2021; Zdroje: TVR, online, Print, YouTube, podcasty

Britské médiá okrem unikátnej reprezentácie ženského pokolenia upozornili hlavne na časť príhovoru, ktorá sa venovala ľudským právam. Reagovala najmä na súčasnú kritickú situáciu v Afganistane. Okrem toho bola veľmi silná aj ekologická téma, ku ktorej má prezidentka veľmi blízko. Spôsob informovania v českých médiách bol veľmi podobný ako na Slovensku a v úvode článkov vo veľkej miere dominovala téma očkovania.

SLOVENSKO

Zatiaľ čo svetové média zaujala najmä téma rodovej rovnosti a klimatická zmena, o ktorej prezidentka hovorila, slovenské médiá sa chytili najmä prezidentkinho apelu na spravodlivejšiu distribúciu vakcín. Témou „vakcíny“ vo svojich nadpisoch pútalo až 40 % mediálnych výstupov. Po Zuzane Čaputovej bol naviac zmieňovaný americký prezident Joe Biden a brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý zaujal svojím odmietavým postojom k očkovaniu.

Mrak kľúčových slov zasadnutia OSN 2021

Čítajte tiež

Poďme na to!