Slováci sa obávajú viac USA než Ruska

Obranná dohoda s USA plní posledný mesiac médiá aj sociálne siete. Jedná sa o rámcovú dohodu, ktorá upravuje podmienky obrannej spolupráce medzi Slovenskom a USA. O dohode začala rokovať ešte vláda Roberta Fica a vyplýva z nej, že Američania budú môcť využívať priestory na letisku v Sliači a Malackách, kde majú vybudovať novú infraštruktúru za viac ako 100 mil. eur. Podobnú dohodu uzavrelo 23 z 29 štátov NATO.

Napriek snahám viacerých verejných činiteľov i médií o vysvetlenie náplne obrannej dohody, sa začalo šíriť množstvo nepodložených tvrdení. Pozreli sme sa preto, čo si myslia Slováci na sociálnych sieťach o obrannej dohode s USA.

Až polovica zmienok je negatívna. Mnoho ľudí je vyslovene proti uzavretiu tejto dohody s USA. Dôvodov je hneď niekoľko. Najčastejšie sa spomínala strata suverenity Slovenska, okupácia nášho územia americkými vojakmi a zrada zo strany vlády. Niekoľkých verejných činiteľov, predovšetkým ministra obrany J. Naďaministra zahraničných vecí I. Korčoka diskutujúci obviňujú z vlastizrady a kritizujú ich proamerické postoje. Ministri aj prezidentka Z. Čaputová sa nevyhli obvineniam z podplácania, z kolaborácie s Američanmi ani vyhrážkam. Najviac podpory medzi diskutujúcimi získal generálny prokurátor M. Žilinka. Viacerí sa stotožnili s jeho pripomienkami k obrannej dohode a chválili aj jeho cestu do Moskvy, vďaka čomu ho považujú za „hrdinu“ či „PÁNA prokurátora“.

Takmer 23 % diskutujúcich sa obáva aj ohrozenia bezpečnosti Slovákov, často spomínali príbehy o agresívnom správaní amerických vojakov na zahraničných misiách. Podľa nich umiestnenie americkej vojenskej techniky a vojakov na našom území môže zo Slovenska spraviť terč pre ruské jadrové rakety. Viacerým diskutujúcim sa dohoda zdá nepotrebná, pretože nás nikto neohrozuje. Dokonca 3 % diskutujúcich cíti potrebu, aby sa k tejto téme vyjadrili občania Slovenska, a preto požaduje referendum o obrannej dohode.

Mnoho zmienok sa týkalo porovnávania Ruska s USA. Väčšiu kritiku si vyslúžilo USA, 12 % diskutujúcich kritizovalo najmä vojnové zločiny a krviprelievanie v Iraku, Afganistane či bombardovanie v Juhoslávii. Obviňujú USA, že chce vyprovokovať vojnu s Ruskom. Američania si vyslúžili aj pomenovania ako „krvilační bastardi, agresori či hnUSAci“. Rusku zase 6 % komentujúcich vyčítalo okupáciu Československa v roku 1968, anexiu Krymu, snahu obsadiť územie Ukrajiny a podporovanie vojny v Sýrii či Kazachstane.

Sledovali sme obdobie od 1. 12. 2021 do 21. 1. 2022. Analýza bola spracovaná z mediálneho archívu Newton Media. V celkovom počte komentárov a príspevkov sú zahrnuté sociálne siete Facebook a Instagram, portály, fóra, blogy a recenzie.

Analýza bola spracovaná na vzorke 20 % komentárov.

Čítajte tiež

Infografiky

Top analytici za mesiac január

Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa v januári najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa odborne

Infografiky

Top analytici za mesiac december

Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa v decembri najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa odborne

Infografiky

Top analytici za mesiac november

Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa v novembri najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa odborne

Infografiky

Top analytici za mesiac október

Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa v októbri najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa odborne venujú. Sledovali sme segmenty

Zaškrtnutím políčka, vyplnením a odoslaním údajov v kontaktnom formulári udeľujem vyslovený súhlas so spracovaním svojich osobných údajov v zmysle Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe týchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov) a zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov spoločnosti NEWTON Media, spol. s.r.o, Ševčenkova 3770/34, 851 01 Bratislava, IČO: 44253320, zapísaná v obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I., vložka číslo:  53163/B v rozsahu uvedenom v tomto konkrétnom formulári, t.j. výlučne pre účely kontaktovania mojej osoby v súvislosti s požiadavkami uvedenými v tomto kontaktnom formulári. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať (napr. emailom na adresu gdpr@newtonmedia.sk alebo písomne na našu adresu). Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania vychádzajúceho zo súhlasu pred jeho odvolaním. Súhlas sa udeľuje do doby vyriešenia týchto požiadaviek alebo do odvolania tohto súhlasu. Spracovateľom osobných údajov je spoločnosť NEWTON Media, spol. s.r.o. Okrem iného máte právo na prístup k svojim osobným údajom, právo na opravu osobných údajov, právo byť informovaný o spôsobe spracovania osobných údajov, právo obrátiť sa na Úrad na ochranu osobných údajov v prípade pochybností o spracovávaní osobných údajov v rozpore so zákonom. Osobné údaje nebudú poskytované tretím stranám a bude s nimi nakladané dôverne.

Zavrieť

Poďme na to!