Župné voľby 2022: Na Facebooku sa darí najmä kandidátom opozičných strán

Kandidáti na županov a županky zintenzívnili svoju komunikáciu na sociálnej sieti Facebook aj v uplynulom týždni. Spolu zverejnili o 12 % príspevkov viac než minulý týždeň. Používanie videí sa mierne zvýšilo, videá tvorili 23 %, kým minulý týždeň 21,5 %.

Diskusiu vyvolávajú prevažne opoziční kandidáti

Napriek tomu, že najviac príspevkov (27 príspevkov) zverejnil súčasný kandidát na predsedu Košického kraja Rastislav Trnka (nezávislý), najviac reakcií na svoje príspevky znovu získal Milan Mazurek (Republika), kandidát na župana v Prešovskom kraji. Najpopulárnejšie bolo jeho video, v ktorom kritizuje súčasného župana Milana Majerského (KDH) za to, že nadviazal predvolebnú spoluprácu s liberálnymi stranami SaS a PS.

V ostatných krajoch výraznejšiu diskusiu nevyvolávali súčasní župani, ale najmä príspevky ich protikandidátov, napr. príspevky kandidáta na župana v Banskobystrickom kraji Rudolfa Huliaka (Národná koalícia) či príspevky kandidáta na predsedu Nitrianskeho kraja Branislava Becíka (Hlas-SD). V Košickom kraji zarezonoval príspevok kandidátky Moniky Sofiye Soročinovej (nezávislá), v Žilinskom kraji zase príspevok kandidáta Petra Slyšku (Hlas-SD). Ján Mažgút (Smer-SD), kandidát na predsedu Bratislavského kraja, predbehol súčasného župana Juraja Drobu (SaS) a kandidát Zdenko Čambal (SNS) zabodoval v Trnavskom kraji. Jediný súčasný župan, ktorého príspevok vyvolal najväčšiu diskusiu, je predseda Trenčianskeho kraja Jaroslav Baška (Smer-SD).

Najmenej reakcií na svoje príspevky získal Roman Chudý (Život). V priebehu týždňa uverejnil 3 príspevky s priemerne jednou reakciou na príspevok.

Z našej analýzy vyplýva, že populárnejšie príspevky publikujú na Facebooku prevažne kandidáti opozičných strán.

Aj v župnej politike prevládajú muži

Medzi 44 kandidátmi, ktorí majú zriadenú facebookovú stránku, nájdeme len 3 ženy, súčasnú županku Žilinského kraja Eriku Jurinovú (OĽaNO) a kandidátky na županky Martinu Holečkovú (KDH) v Nitrianskom kraji a Moniku Sofiyu Soročinovú (nezávislá) v Košickom kraji.

Županku Eriku Jurinovú v počte príspevkov aj reakcií na najpopulárnejší príspevok predbehol jej volebný súper Peter Slyško (Hlas-SD). Súčasný župan Rastislav Trnka síce predbehol v počte príspevkov jeho volebnú súperku Moniku Sofiyu Soročinovú, ale jej príspevky získali v priemere 3-krát viac reakcií ako jeho.

V interaktívnom grafe môžete sledovať komunikáciu kandidátov na županov 8 krajov Slovenska. Jednotlivé kraje si môžete vyfiltrovať v mape. Informácie budú aktualizované na týždennej báze.

Graf zachytáva aktivitu na facebookových stránkach kandidátov na županov vo všetkých slovenských krajoch. V grafe chýbajú tí kandidáti, ktorých stránka sa nedala identifikovať, alebo disponujú výlučne osobným profilom. Ak by ste chceli nahliadnuť hlbšie do témy volieb do samospráv, napíšte nám na analyzysk@newtonmedia.sk. Pokiaľ sa v grafe nejaký kandidát nenachádza a nemal by tam chýbať, dajte nám vedieť.

Čítajte tiež

Infografiky

Top analytici za mesiac február

Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa vo februári najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa

Infografiky

Top analytici za mesiac január

Pozreli sme sa na to, ktorí slovenskí analytici sa v januári najčastejšie vyjadrovali v médiách. Tieto osobnosti sme rozdelili do piatich kategórií podľa segmentov, ktorým sa odborne

Zaškrtnutím políčka, vyplnením a odoslaním údajov v kontaktnom formulári udeľujem vyslovený súhlas so spracovaním svojich osobných údajov v zmysle Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe týchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov) a zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov spoločnosti NEWTON Media, spol. s.r.o, Ševčenkova 3770/34, 851 01 Bratislava, IČO: 44253320, zapísaná v obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I., vložka číslo:  53163/B v rozsahu uvedenom v tomto konkrétnom formulári, t.j. výlučne pre účely kontaktovania mojej osoby v súvislosti s požiadavkami uvedenými v tomto kontaktnom formulári. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať (napr. emailom na adresu gdpr@newtonmedia.sk alebo písomne na našu adresu). Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania vychádzajúceho zo súhlasu pred jeho odvolaním. Súhlas sa udeľuje do doby vyriešenia týchto požiadaviek alebo do odvolania tohto súhlasu. Spracovateľom osobných údajov je spoločnosť NEWTON Media, spol. s.r.o. Okrem iného máte právo na prístup k svojim osobným údajom, právo na opravu osobných údajov, právo byť informovaný o spôsobe spracovania osobných údajov, právo obrátiť sa na Úrad na ochranu osobných údajov v prípade pochybností o spracovávaní osobných údajov v rozpore so zákonom. Osobné údaje nebudú poskytované tretím stranám a bude s nimi nakladané dôverne.

Zavrieť

Poďme na to!